УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ У 6 КЛАСІ
ТЕМА. Оповідання
І.Франка «Мій злочин»
МЕТА : ЦІЛІ.
Учні знатимуть:
Учні вмітимуть:
ТИП УРОКУ. Урок літератури
рідного краю
ОБЛАДНАННЯ:
МЕТОДИ, ПРИЙОМИ, ФОРМИ РОБОТИ: асоціювання,складання
логічного ланцюжка, проблемне запитання,
«Викресли зайве», робота в парах, рольова гра, підбір
ключових слів, незакінчене речення.
ХІД УРОКУ
I.
Мотиваційний
етап.
Учитель. Коли я сьогодні ішла на урок, мене охоплювали
сумніви: чи достатньо дорослі ви, аби з вами говорити про серйозні, деколи
неприємні, подекуди страшні, але дуже важливі
речі. Бо, чесно кажучи, деякі ваші вчинки мене засмучують і свідчать
про те, що ви ще маленькі дітки, які не хочуть чи не вміють відповідати за свої
вчинки. Скажіть, ви уже вважаєте себе дорослими людьми чи ще дітьми? А яка
різниця між дорослою людиною і дитиною? Скажіть, чи однаково дорослі і діти
сприймають світ, інших людей? Як ви реагуєте на погану оцінку і зауваження? А
ваші батьки? Можливо, саме тому дехто не хоче ставати дорослим? На
сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися бути дорослими, справжніми дорослими, з
яких дітям можна брати приклад.
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.
Вчитель. Зверніть увагу на дошку. Яна намалювала дуже гарного
ангелика, це я попросила її. Як ви думаєте, чому?
Напевно , ви всі знаєте, що кожна людина має ангела
- охоронця. Він сидить на правому плечі людини з народження і шепоче нам у праве вушко
добрі поради, а на лівому – біс, який спокушає нас, кличе
до негідних вчинків. Кого ми слухаємо, залежить лише від нас, адже що посіє людина, те вона й пожне. Ану зженіть ту недобру
істоту з лівого плеча , аби вона не заважала гарно працювати на уроці. А добрий
ангел буде нам допомагати. І ми
йому теж, думаю, зможемо
допомогти.
II.
Цілевизначення
і планування.
Учитель. Тема
сьогоднішнього уроку: «Оповідання І.Франка «Мій злочин».
Назва: « Гріх
може видатися нам побажаним і солодким, але розрахунок за гріх завжди гіркий».
До назви ми повернемося у кінці уроку.
III. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Робота з текстом. Асоціювання. Складання логічного ланцюжка.
·
Напевно, коли ви лише прочитали назву,
ви подумали про що ж буде твір? Які асоціації викликає у вас це слово ?( Гріх,
неволя, кара, каяття, вбивство, сумління…)
·
Спробуймо ваші асоціації записати
логічним ланцюжком . Поясніть ваш вибір. ( Неволя – гріх – вбивство - каяття -
кара - сумління) чи правильно ви уклали логічний
ланцюжок, ми перевіримо, аналізуючи твір «Мій злочин».
·
Уже з перших рядків твору ми дізнаємося,
який злочин вчинив герой? Зачитайте.
«Нi, не видержу! Не можу довше видержати! Мушу
прилюдно признатися до грiха, хоч знаю наперед, що на душi менi не буде легше
вiд того. Адже ж вiдплата тут неможлива, бо яка ж вiдплата може винагородити
невинне пролиту кров, надолужити замордоване життя?
Аж страшно менi робиться, коли цiла ота нещасна подiя ясно, з усiми подробицями вирине в моїй пам'ятi. Вiд того часу минуло багато лiт, певно бiльше як тридцять. Я був тодi невеличкий сiльський хлопчина i бiгав, граючись, по лiсах i полях мойого рiдного села».
Аж страшно менi робиться, коли цiла ота нещасна подiя ясно, з усiми подробицями вирине в моїй пам'ятi. Вiд того часу минуло багато лiт, певно бiльше як тридцять. Я був тодi невеличкий сiльський хлопчина i бiгав, граючись, по лiсах i полях мойого рiдного села».
·
Іван Франко справжній майстер слова. Кількома рядками він сказав
про героя дуже багато. Чи уважні ви? Що ви можете сказати про героя?
- Скільки років герою?
- Де він народився і провів дитинство?
- Який гріх вчинив?
·
А чи вмієте читати між рядками? Ми ще не знаємо, що
саме накоїв герой, кого він вбив, і чи вбив, але бачимо, що він дуже переживає.
Чи кожну людину мучить гріх тридцятилітньої давнини? Як довго ви переживаєте
через якийсь поганий вчинок?»
·
То ж якими рисами характеру наділена людина, яка
щиро шкодує про скоєне?
«ВИКРЕСЛИ ЗАЙВЕ»
Чуйний, байдужий, вимогливий до себе, живе за правилами
християнської моралі, егоїст, завжди виправдовує свої вчинки, порядний, отримав
хороше виховання, бачить різницю між добром і злом…
2. Аналіз
опису природи.
·
Іван Франко
докладно описує природу. Як ви гадаєте, для чого?
·
Як ви
помітили, природа дуже гарна, вона радіє приходу весни разом із дітьми. А чому
саме цю пору року І. Франко змалював?
·
А чи щось
насторожило вас у цьому пейзажі? Чи якимось словами автор готує читача до
чогось негарного, неприємного?
«… всмiхалося сонце», - «холодний зимовий подув», «темно-синє склепiння неба».
«I рiчка почувала се; вранцi вона була ясна i чиста i плюскотiла тихенько, мов улiтi, а тепер клекотiла гнiвно в своїх тiсних берегах i протискалася вниз своїми
жовтаво-брудними розбурханими водами».
3. Характеристика дітей , аналіз їх дій.
·
Якими ви побачили сільських дітей? Вони розбишаки чи хороші діти, які живуть в
гармонії з карпатської природою? Підтвердіть
свої слова рядками з тексту.
«Вiдвiдували всiх наших знайомих: старого
могучого дуба на краю лiсу; високу похилену березу з
жалiбно навислими тоненькими гiлками; тихi криницi в лiсовiй гущавинi, де ми, позасiдавши за грубими яворами та в'язами, не раз придивлялися
вечорами лисам, борсукам та диким кабанам, що сюди приходили пити; i вкiнцi глибокi, чистi млинівки…
Та ми, проте, щокрок заглядали цiкаво в воду пiд кожний прут, пiд кожний зiв'ялий лопух, у кожний корч,
чи не задушився де який наш знайомий щупак пiд льодом або чи панi видра не була ласкава
зробити нашим рибам вiзиту.
·
Яка ж подія трапилася з дітьми , перекажіть. Знайдіть і зачитайте опис птаха.
«Се був маленький болотяний пташок, якi в нашiй пiдгiрськiй
околицi показуються дуже рiдко. Пiр'я на нiм було попелясто-сiре з легеньким
перловим полиском, дзьобик тоненький, темно-зеленкуватий i такi ж самi довгi
тонесенькi ноги. Вiн сидiв тихо, затулений у моїй долонi, не трiпався, не
дряпав i не дзьобав, як се звичайно чинять iншi дикi птахи, коли їх зловити в
руку».
·
Головний герой забрав болотяного птаха додому. Він
вчинив погано чи добре?
«ТАК - НІ»
(Добре, бо птах був ослаблений, він не виривався,
не полетів, не дряпав і не дзьобав. Він міг би загинути, а хлопчик його
врятував, не посадив у клітку, а між вікнами. Він його годував і слимаками, і
хробаками, і жаб’ячою ікрою, і хлібом).
(Погано вчинив хлопчик, бо це дикий птах, він
любить свободу, і їжа йому була немила).
·
Звісно, хлопчик вчинив погано, адже він вчинив гріх
– позбавив живу істоту волі.
« Ах, там надворi так гарно i тепло, та моя весна
пропала! Я в неволi!»
·
До цього вчинку спокушав хлопчика чорний ангел. Згадаймо
про двох ангелів. Такі ж були і у нашого
героя. Що вони йому говорили? Читання у ролях.
ü - Пусти його! Пощо будеш його держати тут! -
прошептало щось у мойому нутрi.
- Але ж вiн такий гарненький! I я ж зловив його! - вiдповiв я вперто собi самому. - Може, вiн привикне. Коли б я тiльки знав, чим його годувати!
- Але ж вiн такий гарненький! I я ж зловив його! - вiдповiв я вперто собi самому. - Може, вiн привикне. Коли б я тiльки знав, чим його годувати!
ü - Пусти його! Пусти його! - закричало щось у
мойому нутрi. - Пощо тобi мучити його? Адже ж вiн згине з голоду.
- Нi, - вiдiзвався iнший, упертий голос у мойому нутрi, - я мушу видибати * (* Видибати - вишукати.), чим вiн годується! Принесу йому слимакiв, й хробакiв, i жаборини.
- Нi, - вiдiзвався iнший, упертий голос у мойому нутрi, - я мушу видибати * (* Видибати - вишукати.), чим вiн годується! Принесу йому слимакiв, й хробакiв, i жаборини.
ü "А смачне мусить бути його м'ясо! -стрiлила
менi нараз думка через голову. - А що якби його зарiзати i дати
спекти?"
"Пусти його! Пусти його! - шепче щось, мов добрий ангел, у моїм нутрi. - Адже ж бачиш, вiн такий маленький. Навiть заходу не варто, щоб його пекти!"
"Але ж бо шкода його пускати! Я ж зловив його! " - бунтувалася дитяча впертiсть у моїм нутрi.
"Пусти його! Пусти його!" - лебедiло щось тихо-тихо в найглибшiй глибинi моєї душi.
"Пусти його! Пусти його! - шепче щось, мов добрий ангел, у моїм нутрi. - Адже ж бачиш, вiн такий маленький. Навiть заходу не варто, щоб його пекти!"
"Але ж бо шкода його пускати! Я ж зловив його! " - бунтувалася дитяча впертiсть у моїм нутрi.
"Пусти його! Пусти його!" - лебедiло щось тихо-тихо в найглибшiй глибинi моєї душi.
·
Та найбільший злочин ще попереду. Зачитує вчитель.
- Ет, що там! -
скрикнула дитяча впертiсть, i в найближчiй хвилинi я вiдкрутив головку малому
гарному пташковi. Вiн затрiпав раз чи два рази своїми тоненькими нiжками, з
шийки виплили двi чи три крапельки кровi, i малого гарного пташка не стало. В
моїй долонi лежав холодний бездушний труп.
·
Дитина вчинила
гріх - позбавила життя птаха. Чому? За що? Насправді хотів з’їсти?
Він навіть не думав, не планував. Можливо, хотів показати свою вищість над
бідолашним птахом.
·
Які
риси переважали, коли чинив злочин? (впертiсть, моя завзятiсть, моє самолюбство,
дитяча впертість)
·
А які, коли зрозумів, що
сталося? (засоромлений, стурбований, пригноблений i
змiшаний).
·
Але чи можна щось змінити? Ні, не все,
на жаль, можна виправити. Можна навіть викинути з голови, як це
зробив хлопчик уже через три дні, але з серця – ні.
·
Коли
і за яких обставин герой знову згадав про птаха? Чому він асоціює себе з ним?
…я, молодий, з серцем, повним жаги, бажання жити i
любити, посеред чудового лiта
сох i
в'янув у тюрмi i
мусив почувати, як розбивалися всi мої
надiї, як
без милосердя толочено, розтоптувано, без цiлi i без
ума нiвечено
та руйновано все те, що я вважав найдорожчим скарбом своєї душi, тодi
серед тривожної безсонної ночi
явився менi той
маленький гарний пташок, шпигонули мене в саме серце його сумнi,
повнi
тихої резигнацiї
оченята, прошептали менi його
повiльнi рухи
тi
несамовито страшнi
слова:- Ах, моя весна пропала! Я в неволi! Знаю вже, знаю, чим-то воно скiнчиться!
·
Пута гріхів страшні, людині важко з ними жити. То ж вихід один –
намагатися не робити негідних, безглуздих, огидливих вчинків. І пам’ятати, що в
житті все повертається – і добро, і зло.
…менi здається, що я сам той маленький,
слабосилий, голодний пташок. Я чую, що якась уперта, завзята i нерозумна сила
держить мене в жменьцi, показує
менi невловимi привиди свободи i щастя, та може в найближчiй хвилi без причини
i без цiлi скрутить менi голову.
4. Бесіда з метою узагальнення.
·
Я дала назву нашому уроку: « Гріх може видатися нам побажаним і солодким, але розрахунок
за гріх завжди гіркий». Як ви гадаєте, ця назва передає зміст уроку, узагальнює її?
·
А яку назву ви дали б сьогоднішньому уроку?
IV. Рефлексивно - оцінювальний етап.
Дуже страшно жити з чорними плямами
гріху на душі, у цьому ми переконалися, побачивши , як мучиться головний герой.
Адже гріхом ми зневажаємо Бога. Але не легше жити з безбарвною душею. Дехто
скаже, я достойно прожив чи живу, нікому поганого не зробив, не згрішив. А що
доброго зробив? Мудрість говорить: «Людина грішить не одними лише ділами, але часто своєю
бездіяльністю». Тож
почнімо вже сьогодні робити добрі справи. Напишіть на кольорових листочках і
подаруйте ангелику.
Оцінювання.
Домашнє
завдання.
КОНТРОЛЬНІ РОБОТИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ
6 КЛАС
Контрольна робота № 1 6 клас
Загадкова, прекрасна і славна давнина України
І варіант
І рівень
1.Календарно-обрядові
пісні поділяються на: (1б.)
А)
літнього, осіннього, зимового циклів;
Б)
весняного, осіннього, зимового циклів;
В
)весняного, літнього, зимового циклів.
2.Жниварські
пісні поділяються на: (1б.)
А)
переджинкові, жнивні, обжинкові ;
Б)
зажинкові, жнивні, обжинкові;
В
) дожинкові, жнивні, пожинкові.
3.Колискові
пісні належать до: (1б.)
А)
соціально-побутових пісень;
Б)
родинно-побутових пісень;
В
) календарно-обрядових пісень.
ІІ рівень
1.
Що таке анафора? (1б.)
2.
Встановіть відповідність: (1б.)
А)
«У ржі, на межі, на крутій березі» 1) зимового циклу
Б)
«Ой весна - днем красна» 2) літнього циклу
В ) «Засівна»
3) весняного циклу
3. Встановіть відповідність: (1б.)
А) «Да нашого
житечка не ламали, 1)
епітет
Да наших дівочок не лоскотали»
Б) «Котився віночок по полю, 2) анафора
Просився у женчиків додому»
В ) «Ще й замашненьке зіллячко» 3) метафора
ІІІ рівень
1.
Доберіть постійні епітети до слів: барвінок, сонце, дівчина, туман, земля. (1,5б.)
2.
Доведіть , що пісня «Маяло житечко,
маяло» календарно-обрядова літнього
циклу. (1,5б.)
ІV рівень
Напишіть невеликий твір-роздум «Пісня – душа народу»
(3б.)
Контрольна робота № 1 6 клас
Загадкова, прекрасна і славна давнина України
ІІ варіант
І рівень
1.Русальні пісні виконувались під час: (1б.)
А)
Зелених свят;
Б)
на Івана Купала;
В
)на Святвечір.
2.
За язичництва Новий рік зустрічали: (1б.)
А)
взимку;
Б)
навесні;
В
) восени.
3.На
Святвечір на покуті ставили : (1б.)
А)
ялинку;
Б)
дідух;
В
) миску з кутею.
ІІ рівень
1.
Що таке рефрен? (1б.)
2.
Встановіть відповідність: (1б.)
А)
«А в кривого танця»; 1) зимового циклу
Б)
«Ой вінку, мій вінку»
2) літнього циклу
В ) «Щедрик, щедрик» 3) весняного
циклу
3. Встановіть відповідність: (1б.)
А) «Ой вінку, мій вінку,
хрещатий барвінк » 1) анафора
Б) «Старим дідам по кий очку,
Старим бабам по серпочку» 2) пестливі слова
В ) «А в
ніженьки ходусеньки» 3) епітет
ІІІ рівень
1.
Доберіть постійні епітети до слів: кінь, вітер, дощик, зіллячко, поле. (1,5б.)
2.Поясніть,
чим відрізняються календарно-обрядові
пісні від колискових. (1,5б.)
ІV рівень
Напишіть невеликий твір-роздум «Пісня – душа народу»
(3б.)
Контрольна робота № 2 6 клас
ПІСНІ ЛІТЕРАТУРНОГО ПОХОДЖЕННЯ.
М. ВОРОНИЙ. Т. ШЕВЧЕНКО
І варіант
І рівень
1.Державним
Гімном України є: (1б.)
А)
«Заповіт»;
Б)
«Не пора, не пора…»;
В
) «Ще не вмерла Україна».
2.
Яка пісня є духовним гімном українців: (1б.)
А)
«Молитва»;
Б)
«Ще не вмерла Україна».;
В
) «Боже, послухай благання».
3.
До якого роду належить поема Т. Шевченка «Іван Підкова» (1б.)
А)
лірика;
Б)
епос ;
В
) ліро-епос .
ІІ рівень
1.
Що таке поема? (1б.)
2.
Встановіть відповідність: (1б.)
А)
«Молитва» 1) Т.
Шевченко
Б)
«Думка» 2) О. Кониський
В ) «Ой у лузі червона калина…» 3) С.
Чарнецький, Г. Трух
3. Встановіть відповідність: (1б.)
А) « грає море
зелене» 1)
епітет
Б) «тихий день дорога» 2) анафора
В ) «А ми тую червону калину піднімемо, 3) метафора
А ми нашу славну Україну,
Гей, гей, розвеселимо!»
А ми нашу славну Україну,
Гей, гей, розвеселимо!»
ІІІ рівень
1.
Який символ використано у пісні «Ой у лузі червона калина похилилася» і що він означає?(1,5б.)
2.
Доведіть , що твір Т. Шевченка «Іван
Підкова» - поема . (1,5б.)
ІV рівень
Напишіть невеликий твір «Січові стрільці – мужні
захисники України» (3б.)
Контрольна робота № 2 6 клас
ПІСНІ ЛІТЕРАТУРНОГО ПОХОДЖЕННЯ. М. ВОРОНИЙ. Т. ШЕВЧЕНКО
ІІ варіант
І рівень
1.
Автор слів Державного Гімну: (1б.)
А)П.
Чубинський;
Б)М.
Вербицький;
В
) Т. Шевченко.
2.Стрілецькі
пісні створювались : (1б.)
А) під час Першої світової війни ;
Б)
під
час Другої світової війни;
В
) під час громадянської війни.
3.
До якого роду належить поема М. Вороного «Євшан-зілля»: (1б.)
А)
лірика;
Б)
епос;
В
) ліро-епос.
ІІ рівень
1.
Що таке ліричний герой? (1б.)
2.
Встановіть відповідність: (1б.)
А)
«Як тебе не любити, Києве мій» 1) М. Вороний
Б)
«Євшан -зілля»
2) Т. Шевченко
В ) «Іван Підкова» 3) Д. Луценко
3. Встановіть відповідність: (1б.)
А) «згинуть наші вороженьки» 1) епіфора
Б) «в чистій любові до краю» 2) пестливі слова
В ) «Як тебе
не любити, Києве мій»
3) епітет
ІІІ рівень
1.
Яку роль постійні епітети і персоніфікації відіграють у творі «Ще не вмерла
Україна»? Запишіть постійні епітети і персоніфікацію.(1,5б.)
2.
Доведіть , що твір М. Вороного
«Євшан-зілля» - поема . (1,5б.)
ІV рівень
Напишіть невеликий твір-роздум «Що може виконувати
роль євшан-зілля для сучасних українців?» (3б.)
Контрольна робота № 3 6 клас
С.Чернілевський,
І. Жиленко, І. Калинець, Емма Андієвська
І варіант
І рівень
1.
Ямб - це: (1б.)
А) двоскладова стопа з наголосом на першому
складі;
Б)
двоскладова стопа з наголосом на другому
складі;
В
) поєднання наголошеного і одного чи двох ненаголошених складів.
2.Що
означає фразеологізм «спіймати жар-птицю»: (1б.)
А)
досягти чогось значного;
Б)
вірити в чудеса;
В
) бути хорошим мисливцем.
3.
Яяни не вміли говорити слово : (1б.)
А)
я;
Б)
ти;
В)
ми.
ІІ рівень
1.
Що таке притча? (1б.)
2.
Встановіть відповідність: (1б.)
А)
«Теплота родинного інтиму»
1) Емма Андієвська
Б)
«Гном у буфеті»
2) І. Жиленко
В
) «Говорюща риба» 3) С.Чернілевський
Г)
«Веселка» 4) І.
Калинець
3.
Встановіть відповідність: (1б.)
А) «Встала мати.
Мотузочком диму
Хату прив’язала
до небес» 1)епітет
Б) «Була зима. Ішов зелений сніг.
За ним - рожевий. Потім – фіалковий.» 2)
метафора
В ) «Летіла
все вище, так гарно, так вільно,
як в найзолотішім, найкращім мультфільмі.» 3) порівняння
як в найзолотішім, найкращім мультфільмі.» 3) порівняння
ІІІ рівень
1.
Охарактеризуйте ліричного героя поезії С. Чернілевського «Теплота родинного
інтиму» (1,5б.)
2.
Доведіть , що «Казка про яян» - це притча. (1,5б.)
ІV рівень
Напишіть невеликий твір-роздум «Сім’я -
найцінніший скарб» (3б.)
Контрольна робота № 3 6 клас
С.Чернілевський,
І. Жиленко, І. Калинець, Емма Андієвська
ІІ варіант
І рівень
1. Хорей
- це: (1б.)
А)
двоскладова стопа з наголосом на першому складі;
Б)
двоскладова стопа з наголосом на другому складі;
В
) поєднання наголошеного і одного чи двох ненаголошених складів.
2.
Що означає фразеологізм «ловити гав»: (1б.)
А)
бути розбишакою;
Б)
нічого не робити, байдикувати;
В)
бути спритним.
3.У
житті важливо бути почутим – така головна думка твору: (1б.)
А)
«Теплота родинного інтиму» С.Чернілевського;
Б)
«Говорюща риба» Емми Андієвської;
В
) «Казка про яян» Емми Андієвської.
ІІ рівень
1.
Що таке притча? (1б.)
2.
Встановіть відповідність: (1б.)
А)
«Забула внучка в баби черевички»; 1) І. Жиленко
Б)
«Підкова» 2) Емма
Андієвська
В
) «Казка про яян» 3) С.Чернілевський
Г)
«Писанка»
4) І. Калинець
3.
Встановіть відповідність: (1б.)
А) «Зійшлися
і роззявили роти
сімсот роззяв. Стоять вони і досі...» 1) епітет
сімсот роззяв. Стоять вони і досі...» 1) епітет
Б) «Таку чужу нескромну
птицю 2) пестливі
слова
тримать годиться тільки в клітці!»
В ) «Махнуло
рученятко в бензовозі»
3) гіпербола
ІІІ рівень
1.
Поясніть, що символізує Жар-Птиця і яке
її призначення (І. Жиленко «Жар-Птиця»)(1,5б.)
2.
Доведіть , що «Говорюща риба» - це притча (1,5б.)
ІV рівень
Напишіть невеликий твір-роздум «Призначення людини -
творити добро » (3б.)
Комментариев нет:
Отправить комментарий